فرش وینتیج و فرش عتیقه

فرش عتیقه

در صنعت فرش هرچه فرش پاخور بیشتری داشته باشد و یا قدمت آن طولانی تر باشد فرش از ارزش بالایی برخوردار میشود و گاها عتیقه محسوب میشود که هر سال قیمت آنها افزایش پیدا میکند. چرا که دیگر تولید نمی شوند و تعداد نمونه های موجود خیلی کم هستند. در واقع فرش های بالای 70 سال عتیقه و فرش های بین 70 الی 40 سال را نیمه عتیقه گویند. فرش های قدیم به علت برخورداری از رنگدانه های طبیعی و پخته درخشان هستند و به دلیل دستباف بودن ممکن است بافت نامنظمی داشته باشند و این بی نظمی تاثیر زیادی در زیبایی فرش دارد. بسیاری از فرش های قدیمی که عتیقه محسوب میشوند بدلیل ارزش بالا و جلوگیری از آسیب زمان، در موزه نگهداری میشوند و در معرض دید عموم قرار گرفته اند. در فرش های مرغوب قدیمی بافت ها بصورت دستی و با نقوش هنرمندانه و هوشمندانه و با بهترین کیفیت ایجاد شده است و زمان آنها ممکن است به نسل های قبل برگردد یا یادگاری از یک سلسله ی تاریخی باشد که بیانگر هویت مردم آن زمان و بیانگر تاریخ آن سلطنت هستند که نسل به نسل برای آیندگان حفظ شده اند. به طور کلی افراد متخصص قادر به تشخیص فرش عتیقه از فرش های تقلبی هستند و شاید برای مردم عادی قابل شناسایی نباشد. فرش های قدیمی برای صادرات شامل قانون بخشودگی مالیات میشوند و مبادلات آن راحت است.

اگر طرح فرشی از قومیت و آداب و رسوم و فرهنگ تاثیر نگرفته باشد و یا طراحی و رنگ عجیب و غیر متناسب داشته باشد آن فرش اصیل نیست و شامل فرش های عتیقه و آنتیک و قدیمی نمیشود. طرح های اصیل معمولا از دو یا سه طیف فرش رنگ کرم ، فرش قهوه ای و فرش قرمز تشکیل شده اند و چگونگی بافت آنها در جلوه ی فرش تاثیر گذار و موثر است. همچنینن طرح های اصیل معمولا طرح های شلوغ و پر نقش و نگار نیستند بلکه از الگو ها و طرح های ساده تشکیل شده اند . این فرش ها معمولا از جنس الیاف پشم طبیعی هستند و رنگ های انها بصورت طبیعی تهیه شده است. در فرش های اصیل و عتیقه دو رنگ شدن فرش قابل قبول نیست و باید رنگ ها بصورت یکدست و واضح باشند. فرش های عتیقه باید هر دوماه هوا بخورند و زود به زود تمیز بشوند با جارویی فاقد برس و هر پنج سال به قالیشویی مطمئن جهت شست و شو داده شوند. درکل نگهداری قالی عتیقه بدلیل گران بودن و آسیب پذیر بودن فرش بسیار سخت است و بهتر است در محل های پر رفت و آمد با احتمالا آلودگی زیاد پهن نشود.

حال فرش وینتیج در عین اینکه نقطه ی مقابل فرش کهنه و قدیمی است میتوان گفت ویژگی های فرش کهنه را حفظ کرده و معمولا به آن فرش ماشینی کهنه نما میگویند یعنی فرش ماشینی که با دستگاه های مدرن ساخته میشود اما خصوصیات طرح های سنتی و قدیمی و گاها عتیقه را دارد. این فرش ها بافت و طراحی قدیمی دارند و رنگ های آنها معمولا رنگ و رو رفته است و درواقع رنگ های اصلی فرش قدمی با درجه ای روشن تر ایجاد شده اند گویی که سالها از قدمت فرش میگذرد و حال و هوایی کهنه دارد. این فرش ها در واقعیت بر اثر پاخور زیاد رنگدانه های آنها مات و کمرنگ شده ست. به دلیل گرانی فرش های عتیقه و قدیمی میشود از گونه ی وینتیج ماشینی استفاده کرد. فرش های وینتیج در طرح ها و ابعاد مختلف تولید می شوند. و این فرش ها بدلیل تحت تاثیر قرار گرفتن تحت عوامل مختلف برای ایجاد چنین رنگدانه هایی، معمولا بقا و عمر طولانی دارند و از فرش های ماشینی دیگر گران تر هستند.

فرش های وینتیج به علت این وجه تمایز جایگاه ویژه ای در نگاه طراحان مدرن و کلاسیک و مردم خاص پسند دارند و گاها در سبک بوهو نیز استفاده میشوند. افرادی که دکوراسیون های قدیمی و سنتی و در واقع دکوراسیون کلاسیک را دوست دارند انتخاب های زیادی بین طرح های متنوع فرش ماشینی کهنه نما دارند . افراد علاقه مند به دکوراسیون های مدرن نیز برای برهم زدن ساختار مینیمال یا کلیشه ای دکوراسیون های مدرن میتوانند با استفاده از یک فرش وینتیج رنگی ، حال و هوای محل زندگی خود را عوض کنند و ترکیبی از سنت و مدرنیته داشته باشند.همچنین از این فرش ها در شوروم ها ، گالری هاو مراکز فروش اکسسوری های دکوراتیو و .. بدلیل برخورداری از ویژگی قدیمی و پاخور زیاد میتوان استفاده کرد. فرش های وینتیج و عتیقه هر دو یادآور سنت ها و باور ها و آداب رسوم ملت ما هستند و در صورت استفاده در محیط منزل، ما را به سنت پیوند میدهند و آرامش خاطر در ما ایجاد میکنند.

kimiya.gol
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *