همه چیز در مورد تابلو فرش

تابلو فرش

تابلو فرش چیست ؟

تابلو فرش ، تکه‌هایی کوچک از فرش هستند که قاب می‌شوند و به دیوارها آویخته می‌گردند ؛ آنها بیشتر جنبه‌ تزئینی دارند و به خانه‌ها رنگ ، اصالت و زیبایی می‌بخشند. تابلو فرش به خصوص در سبک کلاسیک ( یکی از سبک‌های دکوراسیون داخلی ) از عناصر ویژه و منحصر به فرد زیباسازی داخل خانه‌هاست. شاید بتوان تابلوهای جادویی و رنگین را یکی از مفهومی‌ترین تزئینی‌ها دانست ؛ یعنی یک شی زینتی که تاریخ ، معنا ، فرهنگ و اصالت ایرانی را در خود جای داده است.

انواع تابلو فرش و طرح‌های آن

تابلو فرش در دو نوع دستباف و ماشینی در بازار موجود است و کالایی محبوب و پرطرفدار بین ایرانیان می‌باشد. این تابلوهای جذاب و رنگین در سایزهای ۵۰*۳۵ ، ۷۰*۵۰ ، ۱۰۰*۷۰ ، ۱۲۰*۸۰ ، ۱۵۰*۱۰۰ و ۳۰۰*۲۰۰ عمومی‌تر هستند و بیشتر در بازار دیده می‌شوند ؛ آنها در طرح‌های مختلف زیر موجودند و چشم‌ها را خیره می‌کنند :

مناظر طبیعی مثل جنگل ، رودخانه ، کوه ، دریا و…
نقش‌های گل مثل سبدها و دسته‌های گل
حیوانات مختلف
پرتره و چهره‌های مشهور تاریخ و هنر دنیا
آیات قرآن و احادیث
ترکیبی از تاریخ ، حیوانات و مناظر
طرح ، نقش و بازی رنگ در تابلو فرش چنان متنوع و متفاوت است که هر سلیقه ، نظر و خواسته‌ای را راضی و خشنود می‌کند.

تاریخچه تابلو فرش

فرش ها و تابلوهای فرش در طول تاریخ چون انسانی رشد کرده‌اند ، توسعه یافته‌اند و به تکامل رسیده‌اند و به همین دلیل است که هر دوره‌ تاریخ در فرش‌های زمانش ثبت شده است. تاریخچه قالیبافی رشد ، گسترش و توسعه‌ آن به سده‌ پنجم پیش از میلاد باز می‌گردد. هرچند قالی‌بافی در دوره‌ هخامنشی بسیار مورد توجه بود اما شواهد حاکی از آن است که در دوره‌ ساسانی بافت تابلو فرش رونق گرفته است چراکه فرش مشهور بهارستان یا همان بهار خسرو مربوط به دوران ساسانی است که توسط اعراب به غنیمت برده شد.

در گذشته نقشه‌های کاغذی برای بافت این تابلوهای زینتی به کار می‌رفت یعنی بعد از انتخاب طرح مورد نظر یا همان تصویر و نقش فرش ، آن طرح بر اساس اندازه‌ فرش و با استفاده از دستگاه‌های چاپ روی کاغذ به چاپ می‌رسید و بافنده برای بافت ، کاغذ را شطرنجی می‌کرد. امروزه با رشد تکنولوژی و نمودارهای کشیدن تصاویر ، طرح‌ها به صورت کامپیوتری و با نرم افزارهای ویژه‌ این کار و با روش خاصی تهیه می‌شوند ؛ این نقشه‌های بافت ، به نقشه‌های کامپیوتری معروف هستند.

انواع تابلو از لحاظ مواد اولیه

نخ ابریشم مصنوعی یا طبیعی :

فرش‌های بافته شده از ابریشم طبیعی (از پیله‌های ابریشم تهیه می‌شود) بسیار زیبا ، لطیف ، ظریف و چشم‌نواز هستند و کالایی گران‌بها و لوکس محسوب می‌شوند.

نخ کرک :

فرش‌هایی که با کرک (پشم‌های نرم روی بدن چهارپایان) بافته و قاب می‌شوند نیز غالبا گران قیمت هستند و طرفداران خود را دارند.

نخ پشمی (از پشم گوسفندان تهیه می‌شود و بر اساس نژاد گوسفند ، درجه‌ مرغوبیت متفاوتی دارد) :

یکی از پرکاربردترین مواد اولیه در بافت انواع فرش و تابلوفرش است. نخ‌های پشمی کیفیت‌های مختلفی دارند و فرش‌هایی با درجه‌ کیفی و زیبایی متفاوتی از آنها تولید می‌شود.

نخ پنبه :

نخ پنبه نیز پرمصرف است و غالبا در تارو پود فرش‌های ایرانی استفاده می‌شود.

نخ اکریلیک :

قیمت این نخ‌ها به نسبت نخ‌های طبیعی ارزانتر است و فرش‌هایی با قیمت‌های مناسب‌تر از آنها تهیه می‌شود.
نخ‌های ترکیبی و…

برای خرید تابلو فرش چه نکاتی را باید رعایت کنید؟

1- یکی از ویژگی های خاص تابلو فرش های دستباف این است که شناسنامه آن در پشت کار بافته می شود برای همین اگر به دنبال کار اصیل و خاص هستید حتما به پشت کار نگاه کنید و شناسنامه آن را بررسی نمایید تا از اصالت کار مطلع شوید.

2- با نگاه کردن به پشت تابلو فرش علاوه بر اینکه می توانید شناسنامه آن را بررسی کنید، می توانید نوع گره ها و درشت و ریز بودن آنها را هم ببینید و البته قادر خواهید بود از میزان دقیق بودن شانه هایی که بافنده زده است هم مطلع شوید. البته در این موارد بهتر است قبلا مطالعه داشته باشید و نمونه کارهای خوب را ببینید تا در هنگام بررسی این موضوع بتوانید به تشخیص درستی برسید.

3- برای اینکه متوجه شوید آیا تابلو فرش کجی دارد و یا خیر باید پشت کار را بررسی کنید چون این موضوع از روی کار قابل تشخیص نیست اما با دیدن قسمت پشت کار به راحتی می توانید کجی بافت را در آن تشخیص دهید.

4- برای اینکه کجی های ایجاد شده در تابلو را به خوبی تشخیص دهید، بهتر است تابلویی را بخرید که قاب نشده باشد چون قاب می تواند کجی ها و عیب های تابلو فرش را پوشانده و از بین ببرد. برای همین تابلو را بدون قاب خریده و بعد اگر خواستید آن را قاب کنید البته می توانید قاب دلخواه خودتان را هم انتخاب نمایید.

5- تابلو فرش هایی که با نخ ابریشم بافته شده اند قطعا قیمت بیشتری هم خواهند داشت برای اینکه متوجه شوید دارای چله ابریشمی هستند یا خیر باید چله کار را نگاه کنید. چله های بریشمی بسیار ظریف بوده و درخشان تر هستند و هنگام دست کشیدن هم کاملا ظرافت آنها معلوم است.

6- پرداخت تابلو فرش هم در هنگام خرید باید مورد توجه قرار بگیرد. اگر پرداخت خوب انجام نشده باشد در کیفیت و ظاهر کار اثر مستقیم خواهد داشت و از ارزش آن می کاهد.

فرش ملی ،فروشگاه آنلاین فرش، ضمانت ارزان ترین قیمت و بالاترین کیفیت

fateme pazoki
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *