نکاتی برای نگهداری فرش در خانه

فرش‌ها، به‌ویژه فرش‌های دستباف و آنتیک ایرانی، نیاز به توجه و مراقبت دارند. آنها جزو دارایی‌ها و سرمایه گذاری علاقمندانشان هستند. امروز قصد داریم به این بحث بپردازیم که چطور از فرش‌های دستباف ایرانی مراقبت کنید

 

فرش‌ها، به‌ویژه فرش‌های دستباف و آنتیک ایرانی، نیاز به توجه و مراقبت دارند. آنها جزو دارایی‌ها و سرمایه گذاری علاقمندانشان هستند. امروز قصد داریم به این بحث بپردازیم که چطور از فرش‌های دستباف ایرانی مراقبت کنید و چگونه آنها را برای سال‌های آینده حفظ نمایید.

 

به طور مرتب فرش را جارو بکشید و به آن توجه کنید

برای نظافت اولیه فرش از جاروهای سنتی استفاده کنید. در یک جهت از ابتدا تا انتها جارو کنید در غیر اینصورت ممکن است به آن آسیب برسانید. پس از اینکه تمام فرش را جارو کشیدید، این چرخه را تکرار کنید و برای بار دوم انجام دهید.

 • جارو برقی از الکتریسیته ساکن برای جمع آوری کثیفی استفاده می‌کند و ایمن‌ترین روش برای تمیز کردن سریع فرش‌های آنتیک دستباف است. تنها کافیست برس خودش را استفاده کنید نه برس گردان.
 • فرش‌های ضخیم، پشمی و در مسیر رفت و آمد را دست کم هفته‌ای یک بار جاروبرقی بکشید تا خوشبو و نو بماند.
 • فرش های آنتیک یا ابریشمی را مرتب جاروبرقی نکشید، زیرا می‌تواند به آنها آسیب برساند و ارزش آنها را کاهش دهد
 • در جارو کردن فرش دقت کنید که نباید آن را به جلو و عقب ببرید، بهتر است جارو را بردارید و در جهت خواب فرش حرکت دهید و سپس قسمت دیگر از آن را به همین روش تمیز کنید.
 • فرش را از دو طرف جاروبرقی بکشید.

فرش را بچرخانید

نگه داشتن فرش در زیر نور آفتاب، باعث کم رنگ شدن رنگ‌ها به مرور زمان می‌شود.  اگر می‌توانید فرش‌ها را از پنجره‌ها دور نگه دارید. چنانچه فرش در معرض نور مستقیم خورشید است، حداقل یک بار در ماه آن را ۱۸۰ درجه بچرخانید. این کار برای جلوگیری از تغییر رنگ فرش در همان ناحیه در صورت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید انجام می شود و سبب می‌شود رنگ‌ها به طور یکنواخت محو ‌شوند. یکی دیگر از دلایل چرخاندن فرش، جلوگیری از فرسودگی آن در همان نقطه است.

 

لکه‌ها را سریع تمیز کنید

احتمالا اتفاق می‌افتد که به طور تصادفی چیزی روی فرش بریزد یا بیفتد. کاری که باید انجام دهید این است که فوراً با لکه یا ریزش آن مقابله کنید. اگر اقدامی انجام نشود، لکه به داخل فرش نفوذ کرده، خشک می‌شود و پاک کردن آن را سخت‌تر می‌کند. در زیر نکاتی آورده شده است. که لازم است به خاطر بسپارید و در این مواقع به کار ببرید.

 1. فوراً با لکه مقابله کنید (اصل لکه را بردارید)
 2. مایعات را با احتیاط با قاشق بردارید
 3. در صورت لزوم با آب سرد تمیز کنید.
 4. با دستمال کاغذی یا پارچه نخی تمیز، مایعات و سایر مواد ریخته شده را مالش ندهید.
 5. از لبه به سمت وسط لکه ها پیش بروید
 6. فقط در صورت لزوم از مقدار بسیار کمی مواد شوینده و آب سرد استفاده کنید
 7. در صورت نیاز به آرامی با برسِ لباس لکه را بشویید.
 8. در صورت لزوم این مرحله را ۲ بار تکرار کنید.
 9. ممکن است لازم باشد ناحیه مرطوب را با «فن» یا سشوار با سرعت کم خشک کنید.
 10. کار را با ترمیم جهت پرز به پایان برسانید (فرش را بچرخانید)
wp-farshmeli
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *