ضخامت فرش ماشینی

ضخامت فرش

ضخامت فرش

ضخامت فرش ماشینی یکی از مواردی است که همواره موقع خرید فرش برای افراد مهم بوده و این میزان خاب فرش در شانه و تراکم های مختلف و بسته به نوع بافت متفاوت است. بعضی از افراد فرش با ضخامت زیاد را میپسندند و بعضی ها فرش های نازک تر را ترجیح میدهند , ما در این مقاله توضیحاتی در مورد ضخامت در شانه و تراکم های مختلف داده ایم تا بنوانید بهترین انتخاب را موقع خرید فرش داشته باشد.

فرش نازک بهتره یا ضخیم

فرش های کم ضخامت. این نوع فرش ها برای نقاط پر رفت و آمد و اتاق کودکان مناسب هستند ، و تمیز کردن آنها ساده تر است.فرشش های با ضخامت متوسط. این فرشها معمولاً نرم و لطیف هستند و بیشتر برای فضاهایی مانند حال یا پذیرایی و اتاق خواب استفاده می شوند.

فرش های با ضخامت بالا این فرشها به دلیل ظاهری که دارند بیشتر به عنوان فرش های فانتزی محسوب می شوند، نرمی و لطافت این فرش ها عالی است و برای اتاق خواب اصلی یا فضاهای دنج مناسب هستند، یعنی جاهایی که رفت و آمد کمتری در آن رخ می دهد اما به گرمای بیشتری نیاز دارد. فقط کمی ممکن است تمیز کردن آنها دشوارتر باشد.

فرش با ارتفاع نخ خاب بلند ( ضخیم ) بهتر است یا نازک :
اگر فرشی را در نظر دارید که نیاز به مراقبت کمتری داشته باشد و راحتتر تمیز و یا شستشو شود، دنبال فرش های با ضخامت کم باشید.اما اگر نگهداری از فرش برایتان دشوار نیست و بیشتر نرمی و لطافت آن برایتان اهمیت دارد، به دنبال فرش های با ضخامت متوسط باشید. این فرش ها چون الیاف بلندتری دارند برای جاروزدن، نیاز به مکش قوی تری دارند.

در درجه اول باید به این موضوع دقیت کنید که میزان ضخامت فرش هیچ ارتباطی با میزان کیفیت فرش ماشینی ندارد , موضوعی که ارتباط مستقیم با کیفیت فرش دارد نخ مورد استفاده برای بافت و تولید آن فرش است پس در درجه اول برای خرید فرش به نوع نخ خاب فرش دقت کنید

بسیاری بر این باور هستند که هرچه فرش ضخیم تر باشد کیفیت بیشتری دارد و حتی متاسفانه این صحبت از طرف بسیاری از فروشنده های فرش می شود ولی این مورد کاملا اشتباه است به طور مثال :

در حال حاظر بروزترین و گران ترین تکنولوی بافت فرش ماشینی در کشور ( در زمان انتشار این مقاله در سال 98 ) مربوط به دستگاه بافت فرش 1500 شانه است و قدیمی ترین فرشی که در حال تولید است فرش های 440 شانه است که نزدیک به 13 سال پیش تا به الان تولید میشود , به این مورد توجه کنید که ضخامت 1500 شانه 6 میلیمتر و ضخامت 440 شانه نزدیک به 14 میلیمتر است پس نمی توان گفت که فرش 440 شانه از فرش 1500 شانه باکیفیت تر است !!!

دلیل تفاوت ضخامت فرش ماشینی در فرش های مختلف چیست ؟
با افزایش شانه و تراکم در فرش ماشینی میزان ضخامت آن ها کمتر میشود که میتوان مهمترین دلیل آن را این دانست که با افزایش شانه و تراکم قطر نخ مورد استفاده شده برای بافت فرش تفاوت میکند و رو به ریزبافتی میرود و برای ریزبافت تر شدن باید ارتفاع نخ خاب کمتر شود و هرچه فرش ریزبافت باشد زیبایی بیشتری دارد.

ضخامت انواع فرش در شانه و تراکم های مختلف :
فرش 500 شانه با ارتفاع نخ خاب 12.5 میلیمتر
فرش 700 شانه ارتفاع نخ 10 میلی متر
فرش 1000 شانه ارتفاع نخ خاب 8 میلیمتر
فرش 1200 شانه ارتفاع نخ خاب 7 میلیمتر
فرش 1500 شانه ارتفاع نخ خاب 6 میلیمتر

ضخامت تابلو فرش ماشینی
سیستم بافت تابلو فرش هم دقیقا همانند همان فرش ماشینی است و با همان دستگاه تولید میشود , تابلو فرش هم مانند فرش ماشینی دارای شانه و تراکم است و میزان ضخامت هم بسته به این شانه و تراکم ها متغیر است در حال حاضر تابلو فرش هم از 700 شانه تا 1500 شانه تولید میشود و فرش ماشینی نیز با همان ضخامت تولید میشود.

naeeme afzali
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *