انواع طرح فرش

انواع طرح فرش

فرش به عنوان جزء جدایی ناپذیر در هر خانه شناخته می شود که می تواند باعث ایجاد هارمونی در میان رنگ ها شود. با اینکه مبلمان و سرویس های چوبی جایگاه خاصی در چیدمان منزل پیدا کرده اند اما باز هم خانه بدون فرش کمی خلوت به نظر می رسد. فرش حسی گرم و صمیمی به فضای خانه می بخشد و نقش بسیار چشمگیری در زیبایی آن ایفا می کند. در این مقاله می خواهیم با انواع طرح فرش ایرانی آشنا شویم.

انواع طرح و نقش فرش ایرانی

طرح اسلیمی

اسلیمی از جمله طرح های فرش ایرانی است که در آن شاخه های دورانی در بین برگ ها قرار گرفته اند. یکی از مشهورترین طرح این فرش ، اسلیمی دهن اژدر است که در آن انتهای شاخه ها به دو شاخه متقارن تبدیل شده و فکین اژدها را به نمایش می گذارند.

بر روی شاخه ها در قسمت های مختلف جوانه هایی وجود دارند که به آنها اسلیم گفته می شود. اگر بر روی یک فرش شاخه های منظم و پیچ خورده درختان را دیدید مطمئن باشید که طرح آن اسلیمی است.

طرح اسلیمی

طرح بته جقه

این طرح همانطور که از نامش مشخص است بر مبنای بته و جقه است. در این فرش بته های سر کج در اندازه و اشکال مختلف دیده می شوند. طرح بته ای از درخت سرو الهام گرفته شده است.

طرح بته جقه

طرح شاه عباسی

نقش اصلی این نوع فرش را گل های خاصی شکل می دهند که به نام شاه عباسی معروف می باشد. طرح این گل با گل های سایر فرش ها متفاوت است. از ویژگی های بارز این فرش وجود گلبرگ های زیاد است. در حاشیه فرش نیز طرح های شاخه و برگ، اسلیمی ها و ختائی به چشم می خورد.

طرح شاه عباسی

طرح خشتی

فرش هایی که به فرش خشتی معروف هستند دارای قاب های متعددی می باشند که داخل آنها تصاویر مختلف به چشم می خورد. این فرش همانند یک دیوار پر از قاب عکس است که همه به یک اندازه در کنار هم قرار گرفته اند.

طرح خشتی

طرح شکارگاه

فرش های ایرانی را می توان با نگاه کردن به طرح و نقش آنها شناخت. طرح شکارگاه ساده ترین طرح فرش است که به راحتی قابل تشخیص می باشد. نشانه بارز این طرح وجود تیر و کمان و مردی سوار بر اسب است.

طرح شکارگاه

طرح افشان

طرح فرش افشان بدین صورت است که شاخه ها، گل و برگ ها به شکل پراکنده در فرش دیده می شوند. در کل اجزاء طرح افشان به هم پیوسته نیستند. امروزه تغییر زیادی در طرح های افشان ایجاد شده است و طرح های فرعی از آن انشعاب پیدا کرده اند از جمله افشان بندی، افشان گل اناری، افشان شاخه پیچ، افشان ترنج دار و … .

طرح افشان

طرح درختی

در تمام فرش های ایرانی طرح گل و درخت به وفور به کار رفته است اما در فرش طرح درخت، ترکیب اصلی شامل درختچه های کوچک و بزرگ است که به صورت تکی نقش بسته اند و با المان های دیگر تلفیق پیدا کرده اند. طرح درختی با نام های درختی ترنج دار، درختی گلدانی، درختی جانوری و درختی آبنما شناخته می شود.

طرح درختی

طرح اقتباسی

فرش هایی که طرح آنها اقتباسی است شباهت بسیاری با فرش های کشورهای همسایه دارند و بافندگان فرش به طرز ماهرانه ای طرح های جدید در آنها خلق کرده و آنها را تغییر داده اند. از جمله این فرش ها، فرش قفقازی و گوبلنی می باشد.

طرح اقتباسی

طرح هندسی

فرش طرح هندسی دارای طرح های هندسی و خطوط زاویه دار است که از جمله این طرح ها می توان به مواردی نظیر هندسی خطائی، هندسی جوشقانی، هندسی خاتم شیرازی، هندسی کف ساده و هندسی ستاره اشاره نمود.

طرح هندسی

فرش ملی ،فروشگاه آنلاین فرش، ضمانت ارزان ترین قیمت و بالاترین کیفیت

 

fateme pazoki
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *